Asgari ücret brüt 1415 TL oldu

Asgari ücret brüt 1415 TL oldu

11 Ocak’ta 2013 yılının ilk Asgari Ücretini belirlemek için birinci toplantısını gerçekleştiren Asgari Ücret Saptama Komisyonu bugün yeniden toplandı. İhtiyat Sandığı Binası’nda biraraya gelen taraflar Asgari Ücret rakamı konusundaki önerilerini ortaya koyarak, Asgari Ücreti belirlemeye çalıştılar. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde brüt  bin 300 TL olarak uygulanan asgari ücret brüt 1415 TL oldu.

Hür-İş Başkanı Yakup Latifoğlu HABERKIBRIS’a yaptığı açıklamada, iki yıldır artmayan asgari ücretin artık sefalet duruma geldiğini ve bugün tatmin etmesede bir adım atıldığını söyledi. Asgari ücretin yetersiz olduğunu vurgulayan Latifoğlu, “bir ailenin insanca yaşayabilmesi için yeterli değil ancak işverenlerin de bazı söylemlerini dikkate almak gerekti.” dedi.  1415 TL’lik asgari ücretin önümüzdeki yıllarda yeniden arttırılması için çalışmalara başladıklarını da belirten Latifoğlu, hem işverene hem de işçiye hayırlı olmasını diledi.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan HABERKIBRIS’a yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Maalesef hükümet bir kez daha göstermiştir ki çalışanın hükümeti değil, sermayenin hükümetidir. Son olarak iki yıl önce belirlerenen asgari ücretin üzerine, temel tüketim maddelerine minimum %45 zam olduğu düşünülürse bugün alınan karala birlikte insanların sefalet ücretine mahkümeyiti devam ettiği bir kez daha görülüyor. Yapılması gereken emekçiler ve emek örgütleri olan bu kararı alan işverenler sendikasına ve “Çalışmama Bakanı” Sayın Şerife Ünverdi’ye birer demet babutsa yaprağı götürmek gerekir”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Mehmet Metçaoğlu’da yeni asgari ücreti HABERKIBRIS’a değerlendirdi.

Mehmet Metçaoğlu şöyle konuştu; ” 1 Ocak 2013’ten itibaren tarafları uğraştırmaya çalıştık, birinci toplantıda sağlanamayınca tarafları bugün yeniden bir araya getirdik.  Ancak taraflar yine uzlaşı sağlayamadı. Devlet tarafı olarak biz 1400 TL önerdik, işveren kesimi 3.6 olan HP’yide dikkate alarak 1346 TL’lik bir öneri sundu. İki tarafla anlaşma sağlamak için 1415’te uzlaşı sağladık. Saatlik 8.16 TL günlük 65.30 TL haftalık 326.50 TL ve aylık 1415 TL kabul gördü. 1 Ocak 2013 asgari ücreti halkımıza hayırlı olmasını dileriz.

 

HABER KIBRIS

Share This